everything is the pictureglenbrook inc has the following standard cost the one product the

everything is the picture

glenbrook inc has the following standard cost the one product the

company produces

Exhibit 10 – 3Glenbrook Inc . has the following standard costs the one product the company producesDirect Materials ( 2 pounds at $18.00 per pound )Direct Labor ( 0. 6 hours at $48. 00 per hour )= $36.00 per unit= $28.80 per unitDuring March , Glenbrook produced 2. 000 units , bought and used 4 , 200 pounds of direct materialsat $19 .20 per pound , and used 1 , 100 hours of labor at a total cost of $56 , 100 .28 . Refer to Exhibit 10 – 3 . Based on this information , what is the direct labor rate variance ?2 .$3, 600 unfavorable*b .$3, 600 favorable$3. 300 favorabled .$3. 300 unfavorable29 . Refer to Exhibit 10 – 3 . Based on this information , what is the direct labor efficiency variance ?a .$4.800 favorableb .$4. 800 unfavorableC .$5. 100 unfavorabled.$5 . 100 favorableRoberts , Inc . has the following standard costs for one product .Direct Materials ( 4 pounds at $18.00 per pound ) = $72.00 per unitDirect Labor ( 1. 2 hours at $48.00 per hour ) = $57.60 per unitDuring October , the company produced 2.000 units , bought and used 8, 400 pounds of directmaterials at $19 .20 per pound , and used 2, 200 hours of labor at a total cost of $1 12, 200 . There wasno beginning direct material inventory .The direct materials price variance is :a .$9, 600 favorable6. 59, 600 unfavorable*C .$10 . 800 favorable*d .$10 . 800 unfavorable

Show more

WE ALL KNOW CLASSWORK IS BORING. THUS, OUR ESSAY HELP SERVICE EXISTS TO HELP STUDENTS WHO ARE OVERWHELMED WITH STUDIES. ORDER YOUR CUSTOM PAPER FOR 20% DISCOUNT. USE CODE SAVE20